ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଦାନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ଓ୍ବାସିଂଟନ: ଗତମାସରେ ଡାଉନ ଟାଉନ ପୋର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଭିତରେ କୋଭିଡ-୧୯ରେ ଜୀବନ ହରାଇଥିବା ୯୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ମୃତକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମର ଶରୀରକୁ ଦେୟ ଦେଇଥିବା ଦର୍ଶକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପରୀକ୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା । ମୃତ ଡେଭିଡ ସାଉଣ୍ଡର୍ସ ତାଙ୍କ ୯୨ ବର୍ଷିଆ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଲୈସିଆନାରେ ରହୁଥିଲେ । ପୋର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମ୍ୟାରିଓଟ୍ ଡାଉନ୍ ଟାଉନ୍ ଓ୍ବାଟରଫ୍ରଣ୍ଟରେ ଥିବା ଏକ ମିଟିଂ ରୁମରେ ଡେଭିଡଙ୍କ ମୃତ ଦେହକୁ ୭୦ ଜଣଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଲୋକମାନେ ଏହି ମୃତଦେହକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ୫୦୦ ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେୟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଶବ ବ୍ୟବେଚ୍ଛଦ ପାଇଁ ଟିକେଟ କିଣୁଥିଲେ ।

ମଲ୍ଟନୋମା କାଉଣ୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ମେଡିକୋଲୋଗାଲ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ କିମ୍ବର୍ଲି ଡିଲିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ଭବ୍ୟ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ପୋର୍ଟଲାଣ୍ଡ ପୋଲିସ ବ୍ୟୁରୋ ଏବଂ ଓରେଗନ ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଡିଲିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଉଣ୍ଡର୍ସଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ଶବର ଅପବ୍ୟବହାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ । ଅନ୍ୟପଟେ ପୋର୍ଟଲାଣ୍ଡ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ବେଳେ କୌଣସି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇନାହିଁ । ଏହା ନାଗରିକ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ ମାମଲା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଦିଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଏହା କେବେ ଦେଖି ନଥିଲେ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ସେ ଏହାକୁ ପରିବାର ପାଇଁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଶୋକ କରିବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ସ୍ମୃତି ପାଲଟିଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସାଉଣ୍ଡର୍ସଙ୍କ ପତ୍ନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଶରୀରକୁ ମେଡ ଏଡ୍ ଲ୍ୟାବ୍ସରେ ଦାନ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଲାସ୍ ଭେଗାସ୍ ଭିତ୍ତିକ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବ। ଏବଂ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରାଇ ଦେବ | ସେ ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଶରୀର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ସାଉଣ୍ଡର୍ସଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏଲସି ସାଉଣ୍ଡର୍ସ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଖବରକାଗଜକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭୟଙ୍କର ଏବଂ ଅନୈତିକ ଅଟେ ଏବଂ ମୋର ଏହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନାହିଁ।

Spread

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *