ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଚୀନ ହାତେଇଲା ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ

ଟୋକିଓ: ଖେଳ ମହାକୁମ୍ଭ-ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ-୨୦୨୦। ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି ଖେଳ ମହାଶକ୍ତି ପାଲଟିଥିବା ଚୀନ। ଚୀନ ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛି। ସୁଟର ୟାନ କିୟାନ (Yang Qian) ୧୦ ମିଟର ମହିଳା ଏୟର ରାଇଫଲରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଫାଇନାଲରେ ୨୫୧.୮ ର ନୂଆ ଅଲମ୍ପିକ ରେକର୍ଡ ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାତେଇବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜ୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ୧୦ ମିଟର ମହିଳା ଏୟର ରାଇଫଲରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଋଷର ଆନାସ୍ତାସିଆ ଗାଲାଶିନା (Anastasiia Galashina)। ସେ ୨୫୧.୧ ସ୍କୋର କରି ଏହି ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ ପାଇଛି ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡ। ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡର ନୀନା କ୍ରିଷ୍ଟେନ (Nina Christen)୨୩୦.୬ ସ୍କୋରରେ ଏହି ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଆଜି ପ୍ରତିନ୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଆରମ୍ଭ ଭଲରେ କରିଛି ଭାରତ। ପୁରୁଷ ହକି ଟିମ୍ ନ୍ୟଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ତା’ର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।  ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ କଡ ଟକ୍କର ପରେ ଭାରତ ୩-୨ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ମାତ୍‌ ଦେଇଛି।  ରୂପିନ୍ଦର ଗୋଟିଏ ଓ ମନପ୍ରୀତ ୨ଟି ଗୋଲ କରି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇଛନ୍ତି।  

Spread

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *