ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରେ ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ

ମୁମ୍ବାଇ : ବୁଧବାର ଟର୍ମିନାଲ୍ -୧ ରୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପାଞ୍ଚଟି ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା ୨୭ ଟି ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ୧୦୨ ଟି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ ବୋଲି ନଗର ବିମାନବନ୍ଦର କହିଛି । ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେବା କରୁଥିବା ଟି୧ ରୁ ଅପରେସନ୍ ଗତ ବର୍ଷ ମେ ୨୫ ରେ ଦେଶରେ ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ – ଘରୋଇ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ (ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ଅଧୀନରେ) – ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଟର୍ମିନାଲ୍ ୨ (ଟି-୨)ରୁ ଚାଲିଛି ।

ଟି-୧ ରୁ ସେବା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପଦକ୍ଷେପ, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଏକ ନିରାପଦ ଗମନାଗମନ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବ ବୋଲି ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର (ସିଏସ୍‌ଏମ୍‌ଆଇଏ) ସୋମବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି । ମହାମାରୀ ହେତୁ ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଅପରେସନ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ସିଏସ୍‌ଏମ୍‌ଆଇଏ ର ଟି୧ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ସମୂଦାୟ ୫୧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଏବଂ ୫୧ ଜଣ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଟର୍ମିନାଲ୍ ଗୋ ଏୟାର, ଷ୍ଟାର୍ ଏୟାର, ଏୟାର ଏସିଆ ଏବଂ ଟ୍ରୁଜେଟର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ବିମାନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିବ ବୋଲି ଘରୋଇ ବିମାନବନ୍ଦର ଅପରେଟର କହିଛନ୍ତି ।

Spread

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *